انتشارات گنجینه مهر

من بر این باورم که کتاب خواندن عادت زیبایی است پس کتاب بخوانیم تا زیباتر شویم

درباره من
سلام به همه دوستان و بازدیدکنندگان محترم . اینجانب دانشجوی دکتری رشته علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش بازیابی اطلاعات و دانش می باشم.از طرفی با توجه به علاقه و تجربه سالیان متمادی که در زمینه چاپ و انتشار کتاب و مجله داشته ام، با کمک همکاران گرامی خود اقدام به تاسیس انتشارات گنجینه مهر نموده ام.از این رو علاقمندان به چاپ کتاب دعوت می شود که جهت انتشار کتابهای خود می توانند با ایمیل زیر درخواست خود رو برای ما ارسال فرمایند.
nashreganjine@gmail.com
موضوعات
نویسنده :باجلان
تاریخ: پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۰۲ ساعت: ۱۰:۱۶ قبل از ظهر

تاريخچه و ساخت كاغذ

ارسال کننده: پريسا زرين دانشجوی کارشناسی کتابداری

چيني‌ها نخستين مردماني بودند كه بيش از 2 هزار سال پيش كاغذهايي مانند كاغذهاي امروزي ساختند. ايرانيان مسلمان شيوه‌ي ساختن كاغذ را از چيني‌ها آموختند و آن را بهبود بخشيدند. شهر سمرقند براي سال‌ها بزرگ‌ترين مركز ساختن و خريد و فروش كاغذ بود. سپس، در شهرهاي ديگر، از جمله بغداد، دمشق، قاهره، مغرب، جزيره‌ي سيسيل و شهرهاي مسلمان‌ نشين اسپانيا، كارخانه‌هاي كاغذسازي به راه افتاد .

نوشتن پيش از كاغذ

پيش از ساختن كاغذ، مردمان باستان براي ماندگار كردن نظرهاي خود از كنده‌كاري روي سنگ و چوب و لوح‌هاي گلي بهره مي‌گرفتند. سومري‌ها از هزاره‌ي چهارم پيش از ميلاد بر لوح‌هاي گلي مي‌نوشتند. بابلي‌ها اين روش را از سومري‌ها آموخته و كتاب‌خانه‌ي بزرگي از لوح‌هاي گلي درست كرده‌ بودند. آن‌ها گل را به صورت ورقه‌اي كلفت در مي‌آوردند و پيش از آن كه خشك شود، دانسته‌هاي خود را به خط ميخي روي آن كنده‌كاري مي‌كردند. سپس، آن را در آفتاب خشك مي‌كردند يا در كوره‌‌هاي سفال‌پزي، مي‌پختند. از اين لوح‌هاي گلي پخته، شمار زيادي از ويرانه‌هاي شهرهاي باستاني ميان‌رودان، به‌ويژه بابل، به دست آمده است. نوشتن روي ورقه‌هاي مسي، برونزي و گاهي طلا نيز انجام مي‌شد كه لوح‌هاي زرين دوره‌ي هخامنشي‌ها از نمونه‌هاي آن‌هاست.

لینک های روزانه
دوستان
ابزارک های وبلاگ